Създаването на Европейска единна точка за достъп до публична информация, свързана с финансовите услуги, капиталовите пазари и устойчивото развитие, ще направи компаниите в ЕС, включително малките и средни предприятия, по-видими за потенциалните инвеститори. Това заяви евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев, който в качеството си на докладчик по предложения от ЕК нов регламент представи своето становище на заседание на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи в Европейския парламент.
Целта на инициативата е да улесни процеса на вземане на решения за бизнес и инвестиции, като осигури безплатен, лесен, централизиран и цифров достъп до финансова и свързана с устойчивото развитие информация, оповестена публично от европейските дружества. Във време на глобална криза и несигурност Европейската единна точка за достъп (ЕЕТД) ще бъде от изключителна полза за представителите на малките и средни предприятия, както и за малките капиталови пазари, какъвто например е България, убеден е Емил Радев. По думите му възможност за това дава предложението платформата да събира не само информация, която е оповестена публично по силата на прилаганите евродирективи и регламенти, а и доброволно подадена. Според българския евродепутат обаче доброволно подадената информация трябва лесно да се отличава от задължителната, тъй като няма специализиран орган, който да следи за достоверността на данните, изпратени по желание на самите компании. Като предупреди, че недобросъвестни субекти могат да правят и подвеждащи съобщения, Емил Радев настоя за повече яснота кои компетентни органи ще бъдат натоварени със събирането на информация, включително и на доброволно подадената. Така ще се избегнат предпоставките за несигурност и припокриването на функции, което пък ще позволи да се спести и определен човешки и финансов ресурс.
Евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП акцентира върху необходимостта процедурите да се улеснят и препоръча да бъдат разработени от Съвместния комитет на европейските надзорни органи, като се вземат под внимание нуждите на малките и средни предприятия.
В предложенията си Емил Радев изтъкна, че ЕЕТД трябва да бъде достъпна по всяко време, а статистиката за броя на общите и уникални посетители би била полезна за развитието на платформата занапред. На базата на изготвения доклад предстои Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи да гласува окончателното си становище, като надгради предложението на ЕК за създаването на ЕЕТД за публична информация от значение за финансовите услуги, капиталовите пазари и устойчивото развитие. Срокът за внасяне на изменения по досието изтича на 17 октомври.