Скандални случаи на политически репресии и брутален реваншизъм спрямо опозицията в България през последната година бяха разгледани в Комисията по петиции към Европейския парламент. Обсъдена бе петиция, която алармира за погазване на конституционни права на български граждани по време на предизборните кампании през юли и ноември 2021 г. Тогава членове и симпатизанти на опозиционни парти бяха преследвани от длъжностни лица в структурите на МВР под ръководството на Бойко Рашков.
„Станахме свидетели на задържания, разпити, претърсвания на офиси, лични имоти и автомобили, извеждане с белезници, принуда за подписване на протоколи за неучастие в предизборна кампания и други действия със съмнително правно основание и политически цели – безпрецедентни репресивни мерки в най-новата ни история, чиято единствената цел беше да сплаши хората в малките населени места и те да не отидат да гласуват”, коментира по време на заседанието българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев.
В изказването си пред членовете на комисията той допълни тревожната картина на политическа разправа, описана в петицията, с конкретни факти – обжалвания по съдебен ред и влезли в сила съдебни решения за неправомерни действия от страна на органите на МВР спрямо членове на ГЕРБ, които са били притискани през юли миналата година. Емил Радев припомни, че съдът обяви за незаконно и задържането на бившия премиер и лидер на най-голямата партия в България Бойко Борисов. Според евродепутата при този арест, извършен единствено по указания на вътрешния министър, без прокурорска заповед и съдийско решение, политическият реваншизъм и произвол са достигнали своя връх.
„По данни, изнесени в медиите, по време на изборите през 2021 г. МВР е издало близо 14 000 предупредителни протокола само на хора, свързани с ГЕРБ”, допълни още Радев.
„Доскорошните управляващи в България от „Продължаваме промяната“ и техните коалиционни партньори парадираха, че ще правят „промяна” и се заканиха да изчегъртат опозицията. Претендираха, че са защитници на върховенството на закона и борци срещу корупцията, но превръщайки независимите институции в „бухалки”, потъпкаха европейските ценности и демократичния правов ред”, категоричен бе евродепутатът. По думите му гавната роля за безпрецедентния полицейски произвол е изиграл именно Бойко Рашков – вицепремиер и министър на вътрешните работи в две служебни правителства, както и в редовния кабинет, оглавяван от Кирил Петков. „В желанието си да овладеят институциите силните на деня се прицелиха в прокуратурата и Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно имущество. Назначението на Бойко Рашков начело на тази ключова комисия дори се оказа големият залог в пазарлъците за оцеляване на управляващата коалиция”, изтъкна Емил Радев. Той предупреди, че репресивните методи, от които днес са засегнати конкретни политически фигури на опозицията, утре могат да бъдат използвани срещу основните права и свободите на всеки обикновен гражданин.
Асим Адемов, също евродепутат от ГЕРБ/ЕНП, на свой ред заяви пред Комисията по петициите, че Бойко Рашков е упражнил тормоз и натиск върху привърженици на партия ГЕРБ пред очите на семействата и децата им. Той сравни използваните методи с прийоми от времето на комунистическия режим. „Самият Бойко Рашков е свързан с бившия комунистически репресивен апарат. Явно на някои политици в България този режим им липсва. Те не могат да работят с мнение, различно от тяхното”, подчерта Асим Адемов.
Евродепутатът Александър Йорданов, който представлява СДС, също отправи остри критики към прилаганите от доскорошните управляващи в България методи на терор. Според него те целят „гражданите да бъдат уплашени, да си останат по домовете, да не участват в избори, да не изразяват открито симпатиите си към една или друга партия”, затова под прицела на репресивните действия е главно опозицията. „Тук са приети много резолюции, които осъждат тоталитарните режими и практиките, както на национал-социалистическия режим в Германия, така и на комунистическите режими, на сталинските години”, каза Йорданов пред евродепутатите от Комисията по петиции.
„Министър на вътрешните работи беше следовател от комунистическите тайни служби, а е издигнат в европейска България, от правителство, което е афиширано като правителство на промени. Но не се осъществи никаква промяна напред – към повече права и свободи, към по-добра икономика и пр. Случи се точно обратното – има промяна, но тя е назад, към отречени практики на управление. Неслучайно това правителство изкара само 7 месеца на власт”, заключи Йорданов.
Евродепутатите от ГЕРБ-СДС/ЕНП Емил Радев, Асим Адемов и Александър Йорданов призоваха внесената петиция да остане отворена, с което комисията се съобрази и взе решение да поиска от българските власти подробни обяснения. От ЕК също информираха, че следят ситуацията у нас и макар че провеждането на избори е отговорност на държавите-членки, увериха, че ще използват всички средства, за да се гарантира спазването на законовите стандарти.