При откриването на изложбата приветствия поднесоха домакинът на събитието Емил Радев, българският еврокомисар Илиана Иванова, зам.-председателят на комисията по култура и образование на ЕП Михаела Шойдрова. Специално за изложбата пристигна и председателят на Българската академия на науките акад. Юлиан Ревалски. Сред официалните лица бяха още евродепутати, зам.-директорът на Националния археологически институт и музей на БАН доц. д-р Стефан Александров, директорът на Историческия музей в Провадия Николай Христов, както и целият археологически екип, който от 2005 г. насам извършва теренните проучвания на праисторическия комплекс.
„Заедно трябва да се погрижим тези културни ценности да бъдат съхранени, за да могат и следващите поколения да се учат и да се вдъхновяват от историите, които те разказват. Като европейски комисар, отговарящ за културата, съм твърдо решена да мобилизираме всички налични средства и инструменти за опазване на европейското културно наследство, включително културните ценности, разкрити в Провадия-Солницата. Убедена съм, че с помощта на новата европейска програма за култура ще направим още една стъпка към тази обща цел и разчитам на пълната подкрепа както на ЕП, така и на държавите членки“, заяви пред присъстващите евродепутати и гости на изложбата българският еврокомисар Илиана Иванова.
„Историята рисува картина на нашата обща еволюция. Чрез нея разбираме как събитията от миналото са оформили днешните общества, а колкото повече знаем един за друг, толкова по-силен ще бъде ЕС“, подчерта в приветствието си Михаела Шойдрова, зам.-председател на комисията по култура и образование на ЕП.
„За мен, а и за колегите, организирали изложбата, е по-важно да се види тук – в сърцето на Европа, къде са корените на европейската цивилизация. Те са по българските земи, датират от този далечен период и показват, че нашата история е обща, България е част от Европа“, каза на свой ред председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски.
„Солта е навсякъде за съвременния човек, но не е било така в древността. В древността има едно единствено находище – при Провадия-Солницата. Именно заради това тези хора са били най-богатите в Европа през петото хилядолетие преди Христа. От тях е зависел икономическият живот на един огромен регион. Провадия-Солницата може да бъде оценена и сега като изключително атрактивен паметник, като един бисер в короната на първата европейска цивилизация“, заяви ръководителят на археологическия екип акад. Васил Николов.
При откриването на изложбата той представи експозицията, която разказва за технологията, използвана в праисторията за добив на сол – стратегическата суровина, която превръща Солницата в първия „монетен двор” и най-древния градски център на Европа. Изложбата „Провадия-Солницата – най-древният солодобивен и градски център в Европа (5600–4350 г. пр. Хр.)“ дава представа за праисторическото селище, защитавано от първите каменни крепости в Европа – изключително постижение на военната теория и строителното изкуство, както и впечатляващи свидетелства за търговските връзки и социалната йерархия в региона на долното течение на Провадийска река и Варненските езера от 5600 до 4350 г. пр. Хр.