България не нарушава европейското законодателство със спирането на схемите за подпомагане за малките ВЕИ-та, тази позиция застъпи българският евродепутат от ЕНП/ГЕРБ Емил Радев по време на обсъждането в ресорната комисия на петицията за предполагаемо нарушение на европейското право от страна на България във връзка със схемите за подпомагане на малките възобновяеми енергийни източници (ВЕИ).
„Съгласно европейската директива държавите-членки нямат задължение да прилагат схеми за подпомагане“, заяви Емил Радев. Същата позиция беше застъпена и от Европейската комисия, която не вижда никакво нарушение на европейското законодателство и не предвижда предприемането на каквито и да е мерки по този въпрос.
Петицията е внесена след предприетите от България мерки за прекратяване на програмата за подпомагане за 324 малки ВЕИ. Държавата предприе тези мерки с цел понижаване на цената на електроенергията. Петиционерът обаче смята, че подобна промяна в ценообразуването представлява явно нарушение на европейското законодателство.
Според европейската директива, „основното условие за разработването на мерки като схеми за подпомагане е държавите-членки да гарантират, че делът на възобновяемата енергия е равен или надвишава индикативната цел. „Делът на възобновяемите енергийни източници България през 2017 г. (18,7%), надвишава предвидената индикационна цел за 2015-2016 г. (12,4%) и дори националната цел за 2020 г. (16%)“, отчете Емил Радев.
Българският евродепутат припомни, че към момента се постига съответствие на прилаганите насърчителни схеми с насоките в енергийната политика на Европейския съюз за интегрирането на пазара на енергията от възобновяеми източници.
„В случай на промени в схемата за подпомагане като такава, няма нарушение на Директива 2009/28/ЕО и това е установено също в отговор на Европейската комисия до Европейския парламент, получен на 29 март 2019 г“, коментира Емил Радев.
След проведената дискусия беше решено петицията да бъде изпратена за становище и до Комисията по промишленост, изследвания и енергетика.