По време на пленарното заседание на Комисията по гражданки свободи, правосъдие и вътрешни работи на Европейския парламент, което се проведе във вторник следобед, бе обсъдено назначаването на европейския главен прокурор, който ще оглави новосъздаваната Европейска прокуратура.
Споразумението за създаването на Европейска прокуратура бе постигнато през 2017г. и се предвижда новата структура да започне да работи в края на 2020г. В момента тече практическата работа по създаването й – създаване на системата за управление на делата, осигуряване на необходимото финансиране, както и други логистични, административни и финансови мерки.
Особено важно е назначението на Европейски главен прокурор. На 19 ноември 2018г. бе публикувана обявата за вакантно място за Европейски главен прокурор с краен срок за подаване на заявленията до 14 декември 2018г. Подадени са 30 кандидатури за поста, като комисията по селекция, състоящата се различни юристи и експерти, е поканила 11 от тези 30 души на интервюта, които се провеждат тази седмица. Очаква се първата седмица на февруари да бъде изготвен списък от трима до петима кандидати, които да бъдат препоръчани от комисията по селекция на Съвета и на Европейския парламент.
Според регламента за Европейската прокуратура, Европейският парламент участва в избора на Европейски главен прокурор. За целта, през втората половина на февруари, ще бъдат организирани изслушванията на кандидатите пред евродепутатите. Целта е до средата на април Парламентът да излезе със своята препоръка към Съвета за това кой трябва да бъде Европейският главен прокурор. След тази препоръка, Съветът окончателно назначава прокурора с мандат от седем години.
Българският евродепутат от ЕНП-ГЕРБ Емил Радев подчерта след дискусията важността на това кой ще бъде първият Европейски главен прокурор. „ Изключително важно е кой ще бъде първият Европейски главен прокурор, защото той ще зададе първоначалния ритъм на работа, ще бъде първото видимо лице на тази нова структура и ще бъде този, който ще докаже дали и как Европейската прокуратура допринася към ефективната борба срещу измамите с европейски средства.“, коментира той.